Banvit, Tony Taylor'ın Basketiyle Güldü: 63-61

Banvit, hücumda yaşadığı sıkıntılar nedeniyle yaklaşık 3 dakika sayı bulamadı. Maçın 4. dakikası Vesely ve Thomas'ın karşılıklı sayılarıyla 4-2 Fenerbahçe Doğuş'un üstünlüğüyle geçildi. Banvit, 6. dakikada Rıdvan Öncel'in üçlüğüyle farkı bire indirdi. 5-6. Maçın ilk çeyreğini Fenerbahçe Doğuş 15-14 önde tamamladı.

İkinci çeyrekte 13. dakika 19-19 eşitlikle geçildi. Banvit'in hatalarını Wanamaker ve Datome ile değerlendiren sarı-lacivertli ekip, 15. dakikayı 26-21 önde geçti. 17. dakikada Kulig ve Vidmar'ın basketleriyle aradaki farkı 1 sayıya indiren Banvit karşısında boyalı alanda Melli ve Datome ile etkili olan Fenerbahçe Doğuş, soyunma odasına 34-31 önde gitmeyi başardı.

Fenerbahçe Doğuş, üçüncü çeyreğe Vesely'in basketiyle başladı. Banvit bu basketlere Taylor ve Caloiaro ile cevap verdi.15. dakikaya 6 sayı farkla (35-41) önde giren sarı-lacivertli ekip karşısında Banvit, hızlı hücumda Rautins ve Caloiaro ile sayılar buldu. Kulig de serbest atışlardan kazandırdığı sayılarla 8-0'lık bir seri yakalayarak eşitliği sağladı: 41-41. Caloiaro'nun basketiyle de bu çeyrekte son iki dakikayı turuncu-yeşilli ev sahibi ekip 43-41 önde geçti. Banvit son çeyreğe 49-45 önde girdi.

Final periyodunun ilk 3 dakikası karşılıklı sayılarla geçti. Son beş dakikaya 54-53 önde giren Banvit karşısında Fenerbahçe Doğuş mücadeleyi bırakmadı. Taylor'un son saniyede attığı basketle Banvit, karşılaşmayı 63-61 kazandı.

Salon: Banvit Kara Ali Acar
Hakemler: Özlem Yalman, Kaan Büyükçil, Emin Moğulkoç

Banvit: Thomas 2, Kulig 16, Tolga Geçim 2, Vidmar 8, Rautins 2, Rıdvan Öncel 6, Taylor 10, Caloiaro 17

Fenerbahçe Doğuş: Ali Muhammed, Melli 8, Melih Mahmutoğlu, Wanamaker 12, Sloukas 2, Egehan Arna, Guduric, Vesely 15, Sinan Güler 2, Ahmet Düversioğlu 2, Datome 20

1. Periyot: 14-15
Devre: 31-34
3. Periyot: 49-45

Maçın Ardından...

Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi'nin 16. haftasında sahasında Fenerbahçe Doğuş'u 63-61 mağlup eden Banvit'in başantrenörü Sasa Filipovski, "Fenerbahçe Doğuş'a karşı aldığımız bu galibiyet takımın öz güvenini yerine getiriyor. O yüzden de çok önemli bir galibiyetti." dedi.

Filipovski, maçın ardından düzenlenen basın toplantısında, galibiyetten dolayı oyuncularını tebrik etti.

Çok iyi hazırlandıkları maçı kazanmanın mutluluğu içinde olduklarını belirten Filipovski, şunları kaydetti:

"Özellikle savunmada çok iyi işler yaptık. Çok iyi bir hücum performansıyla oynamasak da onları da savunmada durdurmayı başardık. Fenerbahçe Doğuş'a karşı aldığımız bu galibiyet takımın öz güvenini yerine getiriyor. O yüzden de çok önemli bir galibiyetti. Onun için bugün bizim için 'basketbol bayramı oldu' diyebilirim. Bugün buraya gelip bizi destekleyen taraftara çok teşekkür ederim. Bundan sonraki maçlarımızda da aynı sayıda taraftarı, aynı coşkuyu, aynı atmosferi görmek istiyorum. Çünkü böyle bir atmosferde, böyle bir taraftar önünde kazanmak daha kolay oluyor."

Fenerbahçe Doğuş Başantrenörü Zeljko Obradovic ise rakibin iyi mücadele ettiğini belirterek, Banvit'i galibiyetten dolayı kutladı.

Banvit'in kazanmak için çok büyük istekle oynadığını anlatan Obradovic, "Bizim de kazanma şansımız vardı. Maçın son iki pozisyonundaki ofansif savunma durumlarını konuşmak istemedim. Son maçlarda olduğumuz seviyede oynamadık. Bu yüzden de maçı kaybettik." ifadelerini kullandı.

tbl.org.tr

29.01.2018