Kazanma Ruhu: Ryan Boatright

Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’nde geçtiğimiz sezon final oynayan Beşiktaş Sompo Japan’in yaz aylarında transferdeki önceliklerinden biri, oyun kurucu pozisyonunda gelişim sağlamaktı. Zira artık İstanbul BBSK formasıyla izlediğimiz Michael Thompson zaman zaman kritik katkılar verse de, Koç Ufuk Sarıca’ya tam anlamıyla güven telkin etmediği anlaşılabiliyordu. Siyah-beyazlılar 2017-18 sezonunun kadrosunu kurarken, tercihlerini Adriyatik Ligi finalisti Cedevita Zagreb’le başarılı bir sezon geçiren 24 yaşındaki Ryan Boatright’tan yana kullandılar.

Boatright şu ana dek sakatlıklar nedeniyle henüz istediği etkiyi yaratmayı başarabilmiş değil. Söyleşimizdeki sözlerine de yansıyan iddialı tavrı ve özgüveniyse daha fazlasını vadediyor. Brooklyn’den sonra İstanbul’da da buluştuğu yakın arkadaşı Earl Clark’ın sakatlıktan dönüşü de onun için iyi bir haber olabilir... FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi'ndeki Aris karşılaşmasındaki iyi oyunundan sonra, Sakarya Büyükşehir Basketbol önünde sergilediği 35 dakikada 19 sayı, 6 ribaund, 5 asist, 2 top çalmalık performansla BSL'ye de gerçek anlamda merhaba diyen Boatright'a BSL hedeflerini, Ömer Utku Al ve Dzanan Musa gibi genç oyuncular ile oynama deneyimini, Ufuk Sarıca için yeni bir Bobby Dixon olup olamayacağını sorduk.

Kemba Walker’ın kampüsten ayrılmasının ardından güç kaybetmesi beklenen Connecticut’ta takımın direksiyonunu Shabazz Napier’la birlikte devralmış ve okulunuza üç yıl içinde ikinci şampiyonluğunu kazandırmıştınız. Bu “kazanan” karakterini profesyonel kariyerine de taşıdığını düşünüyor musun?

Evet, kesinlikle. Elbette bu içinde bulunduğum takımla da alakalı bir şey, Connecticut’ta gerçekten özel bir oyuncu grubu yakalamıştık. Ama ben de bir “winner” olduğuma, bu kazanma ruhunu ve liderlik yetilerini gittiğim her yere taşıdığıma inanıyorum. Geçtiğimiz yıl Cedevita Zagreb ile Hırvatistan şampiyonluğunu kazandım ve En Değerli Oyuncu seçildim. Adriyatik Ligi’nde de finale kadar çıktık. Daha öncesinde, Avrupa’daki ilk takımım Orlandina’ya imza attığımda son sıradaydık; benim katılmamla birlikte yükselişe geçtik ve İtalya Ligi’nde play-off oynamayı bir galibiyetle kaçırdık. Ben gerçek bir yarışmacıyım, oynadığım seviyeden bağımsız olarak kazanmak isterim. Buraya da aynı zihniyetle geliyorum.

ryan-boatright (1)
"Ben gerçek bir yarışmacıyım"
© Hasan Avcı

Geçtiğimiz sezon beklentilerin üzerine çıkıp final oynamış bir takımda bunu yapabileceğinizi, bir adım daha atıp şampiyon olabileceğinizi düşünüyor musun?

Bence harika bir takımımız var; iyi anlaşıyoruz ve daha da gelişmek için tüm parçalara sahibiz. Sahada birlikte hareket etmeye ve her gün ileriye gitmeye devam edersek, hem BSL’de hem de diğer yarışmalarda şampiyonluk şansımız olduğunu düşünüyorum.

Buraya gelmeden önce Cedevita’yla özellikle Adriyatik Ligi’nde önemli bir deneyim kazandın. Ancak BSL birçok otoriteye göre kalite anlamında Avrupa’daki ligler içinde Euroleague’in hemen ardından geliyor. Beşiktaş Sompo Japan’i seçmende bu da rol oynadı mı?

Bu iş teklifini aldığımda beni en çok heyecanlandıran şeylerden biri buydu. Beşiktaş Sompo Japan’in benimle ilgilendiğini öğrendiğimde, aklıma ilk olarak yakın arkadaşım Earl Clark geldi ve onunla sahada birbirimizi iyi tamamlayabileceğimizi düşündüm. Brooklyn Nets’in kamplarında bunu sınama fırsatı bulmuştuk. Daha sonra Earl’den buradaki rekabet düzeyini dinledim ve şimdi Türkiye’de oynanan ligin Avrupa’daki en iyi lig olduğunu bizzat görüyorum. En iyi lig, bu kadar basit! Geçtiğimiz yıl Euroleague’de dört farklı takımla temsil edilmiş bir ligden bahsediyoruz... Avrupa’daki en iyi lige gelmek ve en yüksek seviyede oynayabileceğimi herkese ispatlamak istedim.

ryan-boatright
"BSL Avrupa'daki en iyi lig"
© Hasan Avcı

Geçtiğimiz yıl final oynayan takımda, Ufuk Sarıca’nın beklediği verimi alamadığı pozisyonlardan biri oyun kurucu pozisyonuydu. Ancak Koç Sarıca’nın kariyerinde bunun tam tersi yönde örnekler de var. Koç ile 29 yaşında bir Avrupa seyyahıyken tanışan ve önce Pınar Karşıyaka’yı BSL şampiyonluğuna taşıyıp, sonra milli takımın ilk beş oyun kurucusu ve en son olarak da Euroleague şampiyonu olan Bobby Dixon gibi... Transferinden önce bu tür hikâyeleri duymuş muydun?

Doğrusu, Avrupa basketbolunu çok yakından takip ettiğim ve böyle hikâyelere aşina olduğum söylenemez. Burada oynayacağımı hiç düşünmezdim, Amerika’da büyüyen biri olarak tamamıyla NBA’de oynama hedefine odaklanmıştım. Ama gelmeden önce koçumuzla ilgili çok güzel şeyler duydum – özellikle Earl ve asistan koçlardan Engin Gençoğlu, bana oyun kurucularıyla iyi bir iletişim kurduğunu ve performans aldığı oyunculara sadakat gösterdiğini söyledi. Bugünkü kadroda da bu tür oyuncular var bildiğim kadarıyla... Bunun dışında sert bir yaklaşımı var, oyuncularına da bu sertliği zaman zaman hissettiriyor. Çünkü kazanmayı çok istiyor. Onunla tam bir sezon geçirmek harika olacak.

Son olarak, ülke basketbolundaki büyük resimle ilgili bir soru yönelteceğim sana. Özellikle Cedevita’daki deneyimlerinden ve oradaki takım arkadaşlarından Dzanan Musa’nın patlamasından yola çıkarak, Beşiktaş Sompo Japan’deki genç oyuncuları nasıl değerlendirirsin? Türkiye’de genç bir oyuncuya BSL seviyesinde şans vermekte bazen zorluk çekebiliyoruz...

Tahmin edebiliyorum. Burada maçların zorluk seviyesi çok daha yüksek ve dolayısıyla genç oyuncuların yapacağı hatalara tolerans göstermek kolay olmayabilir. Konu elbette temel olarak fırsat bulmakla ilgili. Ama o fırsatı kendiniz de yaratabilirsiniz. Musa şimdiden harika bir oyuncu, Avrupa’dan çıkan bir sonraki süper yıldız olmak için her şeye sahip; 2 metre boyunda, çok uzun kolları var, top hâkimiyeti harika, güvenilir bir şutu var ve çembere de gidebiliyor. Çok yetenekli bir oyuncu, ne diyebilirim ki.

omer-utku-al
"Ömer'in oyun bilgisi üst seviyede"
© BSL

Aranızda çok fazla yaş farkı olduğu söylenemez ama senin pozisyonundaki gençlerden Ömer Utku Al’a dair izlenimlerin nasıl? Senin sakatlığında önemli işler yaptığı birkaç maç da oldu.

Ömer’in oyun bilgisi üst seviyede, yaşının üzerinde bir olgunlukla oynadığını söyleyebilirim. Aldığı süreler onun için çok değerli olacak. Ömer ve İbrahim [Gülşen] çok iyi çalışıyorlar ve sahada kalmak için her yolu deniyorlar. Bu yaştaki oyunculardan da daha fazlasını bekleyemezsiniz. Ama onları Musa ile kıyaslamak haksızlık olur. Zaten bu koçların ve otoritelerin işi...

Cem Pekdoğru
Daha fazlası için: RedBull.com

21.11.2017