Bir efsanenin gözünden BSL: Steve Nash

Amerikan Basketbol Ligi'nin (NBA) gelmiş geçmiş en büyük oyun kurucuları arasında gösterilen Steve Nash, Spor Toto Basketbol Ligi'nin resmi internet sitesi BSL.org.tr'ye özel bir demeç verdi. BSL Medya ve İletişim Sorumlusu Ahmet Melik Subaşı'nın sorularını yanıtlayan Kanadalı efsane, BSL'de geçtiğimiz hafta oynanan Fenerbahçe - Galatasaray Odeabank maçındaki izlenimlerinden ligdeki yeni yabancı kuralının rekabete olan etkisine, NBA'de oyuncu gelişiminden sorumlu danışmanlığını yaptığı Golden State Warriors'un dominasyonundan genç oyun kurucuları yıldız seviyesine taşıyacak çalışma prensiplerine kadar birçok önemli konuda görüşlerini dile getirdi.

İşte kariyerinde 8 kez All-Star, 2 kez MVP seçilen, 5 kez de NBA'in asist krallığını kazanan Steve Nash'in ağzından merak edilenler:

Geçtiğimiz hafta oynanan ve sezonun en dikkat çekici maçlarından biri olan Fenerbahçe - Galatasaray Odeabank maçını yerinde izlediniz. Maçla ve ligle ilgili genel izlenimleriniz nelerdir?

Çok yüksek seviyede, harika bir maç oldu. Özellikle atmosfer gerçekten inanılmazdı. Sahada birbirinden üst düzey, yetenekli ve zeki oyuncular ve antrenörler var. Gayet keyifliydi.

Spor Toto Basketbol Ligi'nde yürürlüğe giren yeni yabancı kuralıyla birlikte aynı anda sahada 5 yabancı oyuncunun yer alması sağlandı. Bu kuralla birlikte ligde çekişmenin arttığı ve daha rekabetçi bir ortamın oluştuğu yönünde bir kanı var. BSL, birçok otorite tarafından Avrupa'nın en iyi ligi olarak gösteriliyor. Sizin bu konuya yaklaşımınız nedir?

Avrupa basketbolu NBA'den farklı, pek fazla izleme şansım olmadığı için ne tür bir etkisi olduğunu tam olarak bilemiyorum tabi. Ancak elbette milli takımlar ve bu sporun ülkedeki gelişimi açısından yerli oyuncuların ligde süre almaları önemli. Her iki taraftan da görmeye çalışıyorum. Bilemiyorum, belki daha uzlaşmacı bir yolu da olabilir, bir ortası da bulunabilir. Ancak burada önemli olan nokta ligi ve basketbolu geliştirmek adına yeni bir şeylerin de deneniyor olması. Türkiye yeni bir şeyi deniyor ve ben yeni bir şeyler deneyen insanlara büyük saygı duyuyorum. İşe yarayıp yaramadığı zamanla görülür, açıkçası ben farklı bir şeyi cesurca deneyenleri seviyorum.

Kariyerinizin şu aşamasında NBA Şampiyonu Golden State Warriors ile birlikte çalıştığınızı biliyoruz. Warriors son iki sezondur NBA'i adeta domine ediyor. Özellikle Stephen Curry, ezberleri bozan bir çığır açmış durumda ve muhtemelen üst üste ikinci kez MVP Ödülü'nü kazanacak. 10 yıl önce bunu Phoenix Suns ile başarmış biri olarak bu manzarayı nasıl yorumluyorsunuz?

Warriors harika bir takım. Muazzam bir takım içi dengeleri var, takım kimyası da son derece iyi. Açıkçası tüm oyuncularına saygı duyuyorum ancak Steph çok farklı. MVP olarak inanılmaz bir basketbol oynuyor, onu izlemek büyüleyici.

Gelmiş geçmiş en iyi oyun kuruculardan biri olarak, genç bir oyun kurucuya vereceğiniz tavsiyeler neler olurdu?

Öncelikle şunu söyleyeyim; çok çalışmadan hiçbir şey olmuyor. Oyuna büyük bir tutku duyup her gün idman yapmadan büyük bir oyuncu olmanız, ya da olabileceğiniz en iyi oyuncu olmanız mümkün değil. Diğer bir tavsiye olarak; izleyin ve dinleyin derim. Antrenörlerinizi ve oyuna hakim kimseleri iyi dinlemeli ve oyunu her geçen gün öğrenmeye devam etmelisiniz. İzlemek de çok önemli; büyük oyuncular nasıl oynuyor, neler yapıyorlar, neler işe yarıyor, neler yaramıyor, neler akıllıca, neler değil görmek gerek. Zeki ve anlayışlı bir tavırla eğitiminizi sürekli tutmanız sizi daha iyi bir oyuncu yapacaktır. Başta da dediğim gibi, çok çalışmalılar.

tbl.org.tr

04.03.2016